2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5 5٫00 از 5 Loading...

تصفیه آب خاکستری آبنیک

افزایش جمعیت و بالطبع افزایش نیازهای آبی از یک طرف، و کاهش منابع آبی به علت کاهش بارندگی از طرف دیگر سبب شده است که موضوع استفاده مجدد از فاضلاب با افزایش روزافزون مورد توجه قرار گیرد. در میان روش های متفاوت استفاده مجدد از آب مانند احیای آب زیرزمینی، آبیاری و صنعتی بازگشت آب در محیط شهری کمتر مورد توجه قرار گرفته و کمتر پیشرفت کرده است.
آب حاصل از پساب شهری معمولا با آب حاصل از باران، آب خاکستری و آب سیاه ترکیب می شود. آب خاکستری (sullage, grey water) به آبی گفته می شود که حاصل فرایندهای شست و شوی البسه و ظروف، استحمام، سینک، و یا هر جریان دیگر غیر از جریانهایی که حاوی آلودگی فیکال (آلودگی مدفوعی) باشد. به دلیل اینکه آب خاکستری حاوی کمترین مقدار پاتوژنها نسبت به فاضلاب شهری می باشد، مدیریت، کنترل و تصفیه آن آسانتر بوده در نتیجه استفاده مجدد آنها برای فلاشینگ توالت، آبیاری محصولات کشاورزی یا زمینهای زراعی، و دیگر استفاده های غیر قابل شرب مناسب می باشد.

برخی پروژه ها

دانشگاه اصفهان ( اولین پروژه تصفیه آب خاکستری در ایران )

رایج ترین روش استفاده از آب خاکستری ، در فلاشینگ توالت می باشد که می تواند مقدار آب مورد نیاز در مناطق مسکونی را کاهش دهد و بدین ترتیب باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. دیگر کاربردهای آب خاکستری تصفیه شده، همانطور که در بالا نیز اشاره شد، آبیاری فضای سبز پارک ها، حیاط مدارس، زمینهای گلف و شستشوی ماشین ها (car wash) حفاظت در آتش نشانی و در کولرها و air conditioning ها می باشند.
اینکه آب حاصل از تصفیه در چه جایی و برای چه مصارفی به کار رود، بستگی دارد به کیفیت آب، میزان مواد آلی، مواد جامد و محتویات میکروبیولوژیکی آن.
می توان بهترین معیار برای استفاده از پساب تصفیه شده در موارد ذکر شده را براساس مشخصات زیر بیان کرد:
BOD کمتر از ۱۰mg/lit
Turbidity کمتر از ۲ NTU
Fecal Coliforms باید از نوع non-detectable باشد.
Total Coliforms باید از نوع non-detectable باشد.
گرچه بقیه استانداردها کمتر از مقادیر پفته شده را مورد توجه قرار می دهند بنابراین در شرایط خاص با مقادیر کمی بالاتر از آنچه در بالا ذکر شد، پساب تصفیه شده مورد استفاده قرار می گیرد.
تا کنون روش های متنوع زیادی جهت استفاده مجدد از آب خاکستری به کار رفته اند. از روشهای ساده ۲ مرحله ای (فیلتراسیون و سپس ضدعفونی) گرفته تا فرآیندهای پیچیده فیزیکی، فیزیکیشیمیایی و بیولوژیکی. فرآیند بیولوژیکی برای تصفیه آب خاکستری معمولا در ساختمانهای بزرگ به کار می رود. در ابعاد کوچک و مقادیر کم آب خاکستری ، این سیستم ها دستخوش تغییر و عدم کارکرد مناسب می شوند که به علت عدم تحمل بارهای ناگهانی (shock loading) می باشد. در چنین شرایطی (مناطق کم جمعیت) بهترین روش جهت تصفیه آب خاکستری ، استفاده از فرآیندهای فیزیکی می باشد مانند فیلترهای کارتریج و یا بسترهای سنگی عمیق. اگر چه این دو روش ذکر شده، در حذف و تصفیه آلودگی های فیزیکی موثر هستند، اما در تبدیل و تغییر آلاینده های نسبت آلی خیلی موثر نیستند.
در مورد استفاده از فرآیندهای شیمیایی مانند کواگولاسیون (انعقاد) و پدیده جذب می توان گفت که شرایط خیلی خوبی فراهم می شود برای حذف مواد آلی محلول درون آب خاکستری . در حقیقت، انجام فرآیند کواگولاسیون با نمکهای فلزی فرآیند اصلی در فیلتر تصفیه آب آشامیدنی در سال های اخیر، یک رزین یون مغناطیس جدید (MIXE) ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد تا در مراحل تصفیه آب بار آلی را کاهش دهد. با این روش، نیاز به استفاده از مواد منعقد کننده (coagulants) کاهش یافته و یا ویژگی های ساختاری فلاکهای تشکیل شده بهبود می یابد.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع: آبنیک

2 پاسخ
 1. Fatemeh
  Fatemeh says:

  سلام
  مطلب خیلی مفیدی بود واقعا ممنونم. از مطالب جدید و به روز در سایتتون زیاد استفاده کردید نسبت به سایت های دیگه واقعا به روز هستید چون من دانشجوی عمران-محیط زیست هستم و مقاله در این مورد زیاد میخونم متوجه شدم مطالب شما چکیده ای از مقاله های معتبری هست که تا دیدم. میخواستم درخواست کنم رفرنس مطالب را هم اگه میشه عنوان کنید.
  ممنونم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *