تصفیه آب به روش اسمز معکوس

اسمز معکوس

فرایند اسمز در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی و تصفیه آب، بر حذف آلاینده ها و ناخالصیها (مواد معدنی، کلسیم، کلرید، سدیم، کلر، و غیره) از آب آلوده دلالت کرده و بر اساس عبور یک محلول غلیظ از میان دیواره ی غشای نیمه تراوا می باشد که در آن آب از جایی که غلظت نمک در آن کمتر است، به سمتی که در آن غلظت بیشتر می‌باشد جریان می‌بابد. بر خلاف مواد جامد محلول، فقط آب و تعدادی از یون‌ها اجازه عبور از غشا را دارند. اسمز معکوس (RO) فرایندی عکس اسمز می باشد به نحویکه تمرکز فشار وارد شده در جهتی است که آب را مجبور می کند در خلاف جهت اسمزی (از محیط غلیظ به سمت محیط رقیق) در داخل غشا حرکت کند و به علت تجمع ناخالصیها در یک سمت، اختلاف سطحی در دو سمت غشا ایجاد می شود. این اختلاف سطح را فشار اسمزی و فرایند را اسمز معکوس می نامند.

فشار اسمزی به فاکتورهایی همچون غلظت املاح، نوع ناخالصی و دمای محلول بستگی دارد. دستگاه‌های نمک زدایی آب بر همین اساس طراحی می‌شوند. غشاهای RO بطور موثری غیر متخلخل هستند بنابراین مانع عبور ذرات و حتی بسیاری از جرمهای بسیار کوچک مانند یونهای نمک و مواد آلی می شوند. RO همچنین می تواند به عنوان اولترا فیلتر عمل کرده و ذراتی مانند میکروارگانیسمها را که برای عبور از غشا بزرگ هستند، حذف کند. درواقع در سیستم اسمز معکوس بیش از ۹۹% یونها، ذرات، مواد معلق، مواد آلی، باکتری ها و ویروسها و به طور کلی کلیه ذرات با جرم ملکولی بالای ۲۰۰ و همچنین ذرات محلول با بار یونی بالاتر از آب ورودی حذف می شوند. مهمترین و حساسترین قسمت یک سیستم اسمز معکوس، غشاء آن می باشد. زیرا ضخامت غشاء و قطر سوراخهای آن تعیین کننده ی فشار عملیاتی مورد نیاز است. بعلاوه به علت تماس مداوم غشاء با مواد شیمیایی افزودنی به مایع، بایستی مقاوم بوده به طوریکه باBiocides و مواد بازدارنده واکنش ندهد.

برخی از پروژه ها

تصفیه خانه آب شهر پلدشت، شرکت کانی کاوان، شرکت الصدر بغداد و …

سیستم های RO خیلی بیشتر از بقیه فرایندهای نمک زدایی تحت تاثیر شوری قرار می گیرند زیرا فشار اسمزی نسبت مستقیم با میزان شوری دارد. شوری بیشتر، فشار اسمزمعکوس بیشتری را باعث می شود که نیاز به مصرف انرژی را افزایش می دهد .اما، مطالعات اقتصادی سیستم های RO, MSF و MED نشان می دهد که در مقایسه با سایر روشها، RO کمترین میزان مصرف انرژی ( با توجه به عدم وجود مرحله ی تبخیر ) را دارد که مزیت عمده این سیستم محسوب می شود.

مقایسه با دیگر روش ها
از سال ۱۹۸۰ سیستم RO در رقابت با سایر تکنولوژیهای نمک زدایی در تصفیه آب دریا، محبوبیت بیشتری یافت که دلایل آن به طور مختصر در زیر بیان شده است.
– فرایند RO در مقایسه با فرایندهای مشابه، عموما ظرفیت روزانه بیشتری برای تصفیه آب شور دارد.

– RO از نقطه نظر آسیب به محیط زیست، کم ضررترین فرآیند در میان دیگر فرایندهای نمک زدایی می باشد زیرا کمترین میزان انرژی را مصرف می کند (عدم نیاز به سیستم های گرمایی جهت انجام نمک زدایی آب). در نتیجه کمترین میزان آلاینده ی هوا را تولید می کند.
– کمترین میزان تخلیه مواد شیمیایی به محیط
اسمز معکوس قابل استفاده درانواع صنایع از جمله فولاد و صنایع فلزی، لبنی، غذایی و گوشت، کشاورزی و دامداری، دارویی و غیره می باشد و می تواند جهت شیرین سازی آب دریا(Sea water) ، برای مصارف صنعتی و خانگی (تامین آب آشامیدنی در مناطق دارای آّب شور)، تامین آب با درجه نمک پائین برای کارخانجات و صنایع به کار رود.

مزایای عمده دستگاه اسمز معکوس به طور خلاصه
– قابلیت تصفیه آب با TDS بالا
– راندمان و بهره وری بالا
– بهره برداری اتوماتیک
– مصرف پائین انرژی
– هزینه های پائین در مقایسه با سایر سیستم های تصفیه
– حذف میکروارگانیسمها، باکتریها، ویروسها
– حذف کدورت، TS و نیترات آب
– عدم استفاده از مواد شیمیائی مضر برای انسان
– امکان استفاده از منابع نامحدود دریا جهت آب آشامیدنی
– تولید آب با کیفیت استانداردهای مورد تائید NASA و WHO

عوامل مؤثر در مقایسه انواع غشاءها عبارتند از:
قطر سوراخها، ضخامت، مقاومت در مقابل مواد شیمیایی، قیمت، افت فشار

عوامل موثر بر میزان عملکرد سیستم اسمز معکوس، عبارتند از:
کیفیت و فشار و دمای آب ورودی، نوع و مقدار کل جامدات محلول (TDS) در آب لوله کشی، کیفیت و نوع فیلترها و ممبرین های استفاده شده در سیستم RO، کنترل جریان…

محصول این شرکت: اسمز معکوس Reverse Osmosis) RO)
روش تصفیه آب به روش اسمز معکوس کاملا فیزیکی میباشد.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع : شرکت آبنیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *