تصفیه فاضلاب به روش MBBR

در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب که موثرترین روش برای کاهش مواد آلی موجود در پسابها است فعالیت میکروارگانیسم ها سبب تجزیه مواد آلی به دی اکسیدکربن، کربن، آب و مقدار کمی ترکیبات معدنی پایدار می شود. این پروسه برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری هم در شرایط هوازی و هم بی هوازی انجام می شود و خصوصا مناسب برای پساب هایی با بار آلی زیاد و قابل تجزیه بیولوژیکی می باشد. از جمله روشهای بیولوژیکی هوازی می توان روش لجن فعال،صافیهای چکنده، لجن فعال با هوادهی گسترده، MBR، SBR ،RBC و MBBR را نام برد.

راکتورهای بیولوژیکی با بستر متحرک (MBBRs)، بر اساس فرایند بیولوژیکی بیوفیلم (رشد میکروارگانیزم ها بر روی سطح بستر) عملکرد تصفیه را بهبود بخشیده به نحویکه فضای کمتری نسبت به سیستم های تصفیه فاضلاب قدیمی اشغال می کنند. روش های تصفیه فاضلاب با استفاده از متد بیوفیلم در مقایسه با روشهای متداول دیگر همچون لجن فعال بسیار کاراتر هستند. MBBR یک فرایند تصفیه هوازی فاضلاب است که فواید دو فرایند لجن فعال وفرایند بیوفیلم متداول را باهم دارد وبا استفاده از چرخش هزاران مدیا (اجسامی از جنس پلاستیک به عنوان بستری جهت رشد میکروارگانیسمهای موجود در فاضلاب و انجام فرایند تصفیه بیولوژیکی در صافیهای چکنده و فرایندهای رشد چسبیده ی معلق) حاوی بیوفیلم های چسبیده به آن ها، بصورت میکس با فاضلاب دریک محیط لجن فعال هوازی (درون راکتور) تصفیه فاضلاب را انجام می دهد.

تصفیه فاضلاب به روش MBBR ، دستیابی به راندمان بالای تصفیه با میزان بسیار کم مصرف انرژی را ممکن می سازد.

این سیستم در ابتدا توسط پروفسور Hallvard Ødegaard در دانشگاه نروژ در اواخر سال ۱۹۸۰ اختراع شد.

جمعیت متراکم باکتریها با وجود سادگی فرایند و قابل اعتماد بودن آن، سبب میزان بالای تجزیه بیولوژیکی در سیستم می شود. بطورکل این سیستمها از مدیاهایی تشکیل شده اند که با جمعیت زیادی از باکتریها به نام بیوفیلم، پوشیده شده اند. افزایش مقدار بیوفیلمها، سبب افزایش میزان تصفیه بیولوزیکی می شود که در نتیجه ی افزایش جمعیت میکروبی، تجزیه ی نوترینتها (که از اهداف اصلی تصفیه است) انجام می شود. این تکنولوژی، مقرون به صرفه بوده و نیاز به حداقل نگهداری را دارد زیرا مجهز به سیستم نگهداری و حفاظت خودکار سیستم در بالاترین حالت تولید بیوفیلم می باشد. بعلاوه، بیوفیلم های چسبیده به مدیاهای درون سیستم، به طور خودکار جوابگوی نوسانات بار زیاد احتمالی هستند و در نتیجه سیستم کارایی بالایی در تصفیه فاضلاب دارد. از جمله مزایای این سیستم می توان به سایز کوچک مورد نیاز، امکان افزایش ظرفیت با افزودن تعداد مدیاها، عدم نیاز به برگشت لجن فعال، اشاره کرد.

مزیت های سیستم MBBR در مقایسه با سیستم لجن فعال

از لحاظ کیفی، لجن فعال فقط می تواند حاوی بیومس های معلق جوان باشد زیرا لجن مازاد از سیستم تخلیه شده و به ابتدای فرایند تزریق می شود. در مقابل، میکروارگانیسم های غیر متحرک چسبیده به سطح مدیاها در راکتور MBBR می توانند به سن بالاتر رسیده و تا زمان زیادی در سیستم باقی بمانند که این تجمع، بیانگر افزایش تعداد و زادو ولد میکروارگانیسمها می باشد و زمان ماندگاری بالای لجن (SRT) سیستم را جهت انجام نیتریفیکاسیون مناسبتر و کاراتر می کند، بنابراین فرایند تصفیه که حاصل حضور و فعالیت میکروارگانیسمها ست، درسیستمهای با بستر متحرک بسیار با ثبات تر و موثرتر نسبت به فرایند لجن فعال انجام می شود و به علت وجود مدیا ، شوکهای بالادر این سیستمها بهتر جذب می شوند. شکل ویژه ی این سیستمها بطور قابل اعتمادی از انسداد سیستم جلوگیری می کند و به طور پیاپی تجزیه ی بهتری را نتیجه می دهد.

از لحاظ کمی، لجن اضافی طبق روال عادی در هر فرایند هوازی بیولوژیکی برای تجزیه ی ترکیبات آلی کربن دار تشکیل می شود. به دلایل بیولوژیکی مقدار لجن اضافی سیستم های MBBR بطور چشمگیری کمتر از سیستم لجن فعال در ظرفیت یکسان است. فاضلاب تصفیه شده از MBBR باید از لجن جدا شود که این فرایند می تواند از طریق رسوب در یک تانک ته نشینی ثانویه انجام شود. از نظر فضای مورد نیاز، تصفیه خانه های MBBR ممکن است به عنوان راکتورهای بیولوژیکی یا تصفیه خانه های یکپارچه طراحی شوند. راکتورهای مدولار به فضای کمتری نیاز دارند و نیازی به عملیات حفاری نیست. MBBR حتی ممکن است به عنوان سیستم دنیتریفیکاسیون طراحی شود و عمل کند (البته به شرطی که پیکربندی بقیه واحدها این شرایط را فراهم کند.)

کاربردهای MBBR شامل موارد زیر است:

تصفیه ی انواع فاضلابهای صنعتی و شهری
– حذف موثر مواد آلی و نیتروزن
– مورد استفاده درسیستم های جدید یا سیستم های ارتقا یافته
– کاهش پیچیدگی فرایند و دقت اپراتور
– ریکاوری سریع در شرایط شوک های ناگهانی
– قابلیت انعطاف بالا
– با دوام و ثابت
– سهولت افزایش ظرفیت
– بی خطر برای محیط زیست

مهمترین ویژگی این سیستم ها، دارا بودن فضای تماس زیاد بیوفیلم و فاضلاب است که برای هرنوع و هر سایز راکتور مناسب می باشد. بنابراین دست طراحان این سیستمها برای انتخاب تانکهای موجود در بازار باز بوده و نیاز به هزینه اضافی جهت سیستم هوادهی پیچیده ی مخصوص، آشغالگیرها و یا اجزای مدیای ویژه نخواهد بود. ویژگی منحصر به فرد دیگر این سیستم استفاده از لجن فعال بدون استفاده از سیستم برگشت لجن به واحد هوادهی می باشد. از دیگر مزایای این سیستمها اینست که نیازی به حفظ نسبت F/M یا درجه ی MLSS نمی باشد. در حقیقت، فرآیندهای MBBR راه حل مناسبی جهت نیتریفیکاسیون، حذف نیتروژن کل و کاهش BOD می باشند که بدون نیازبه افزایش سایز راکتور، فاضلابی با پساب خروجی با کیفیت بالا تولید می کنند.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع: شرکت تصفیه آب و فاضلاب آبنیک

برخی از پروژه ها

تصفیه خانه فاضلاب کارخانه قند پیشوا، تصفیه خانه فاضلاب کارخانه شرکت پاکدیس، تصفیه خانه فاضلاب دانشگاه یزد و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *