تصفیه فاضلاب به روش USBF

سیستم USBF یک سیستم پیشرفته ی لجن فعال با جریان فیلتراسیون رو به بالا در تصفیه فاضلاب است که یک تکنولوژی ممتاز در تصفیه انواع فاضلاب شهری، و کشاورزی محسوب می شود. این سیستم شامل یک بخش هوازی و یک بخش انوکسیک می باشد که توسط sludge blanket از یکدیگر جدا شده و تمام فلاکهای بیولوژیکی و جامدات معلق که در تانک هوادهی وجود دارند، از این بافت لجن عبور می کنند. استفاده از این فیلترها تمام انواع تصفیه شیمیایی و بیولوژیکی آب را با استفاده ازفرایندهای تراکم، کاور می کند تا کلوییدها و ناخالصی های محلول در آب را به فلاک های جداگانه ی قابل تعلیق تبدیل کند و پسابی با کیفیت خیلی بالا تولید می کند که حذف نیتروزن و فسفر را تا حد بالاتر از مورد نیاز فراهم می کند. برای استفاده این سیستم ها محدودیتی وجود ندارد. کاربرد تکنیکی USBF شامل تصفیه انواع آبهای زیرزمینی و سطحی و حتی برای استفاده ی همگانی وشهری، کشاورزی، تصفیه فاضلاب صنعتی ، احیای آب و مقاوم سازی کارخانه های موجود نیز به طور موثری کاربرد دارند.

فرایند USBF شامل آشغالگیری، پمپاژ، دانه گیر، تانک ته نشینی اولیه، واحد فعالسازی (هوادهی و ته نشینی ثانویه، نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون) گندزدایی و آبگیری میباشد.

در فرآیند USBF ابتدا فاضلاب وارد بخش انوکسیک شده در آنجا با لجن برگشتی از کف مخزن زلالساز میانی، مخلوط می شود و فرایند دنیتریفیکاسیون و حذف فسفر انجام میشود. سپس جریان فاضلاب و لجن وارد شده به این قسمت ، با نیروی ثقل و از زیر زلالساز به بخش هوادهی وارد می شود (انجام نیتریفیکاسیون) ومابقی به قسمت separation zone به شکل جریان رو به بالا وارد شده وپس از عبور از بافت لجن (sludge blanket) لخته های لجن جذب شده و نهایتا پساب تصفیه شده از قسمت انتهایی آن تخلیه می شود. در نهایت، لجن فعال انتهای زلالساز، توسط پمپ ایرلیفت به بخش غیر هوازی ابتدای سیستم USBF برگردانده می شود. بازیافت می شود که البته به علت شکل خاص این سیستم، نیازی به فشار و انرژی زیادی نمی باشد. لازم به ذکر است که بخش غیر هوازی نسبت به بخش هوازی کارایی بیشتری در فرایند حذف دارد.

شماتیک خاص تجمع مقدار زیادی لجن فعال با سن بالا در قسمت میانی این راکتور، به عنوان واحد فیلتراسیون و لخته سازی، نقش عمده ای در حذف فلوکهای کوچک مرتبط با SRT بالا، و در نتیجه راندمان بالای حذف آلاینده ها ایفا می کند که وجه تمایز این راکتور با سایر روشهاست. فرایند کامل دنیتریفیکاسیون در بخش اولیه راکتور(به عنوان یک واحد مجزا)، مساله ی کاهش قلیاییت در طی نیتریفیکاسیون را تسهیل می کند و رشد باکتریهای فیلامنتوس را کنترل می کند. منطقه ی فیلتر لجن، از طرف دیگر سبب انعطاف پذیری هیدرولیک بالاتر می شود. هم چنین به علت وجود منطقه ی هوادهی، و سن بالای لجن، فرایند فاقد بو می باشد. طراحی منحصر به فرد این سیستم، پیشرفت تصفیه و کاهش هزینه ها را باعث می شود. چند قسمتی بودن راکتوراین اجازه را می دهد که در صورت افزایش جمعیت، به سرعت متناسب با جمعیت بسط یابد. فیلترهای لجن می توانند از هر نوع موادی باشند و تقریبا با همه ی راکتورها میتوانند مجهز شوند. برای استفاده از این سیستم، پیش از تصفیه بیولوژیکی نیازی به (ته نشینی) زلالسازی وجود ندارد. تجهیزات آشغالگیری مناسب کفایت می کند و برای تصفیه خانه های بزرگ، سیستم دانه گیر تنها اسباب مورد نیاز هستند. بار میکروبی کم ، لجن تثبیت شده ی هوادهی خیلی کمی ایجاد می کند ودر نهایت، کیفیت لجن و ویژگیهای آبگیری مکانیکی آن را بهبود می بخشد. از جمله فاکتورهای مهم در کنترل این سیستم، تنظیم pH ونسبت F/M می باشد.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع: شرکت تصفیه آب و فاضلاب آبنیک

برخی از پروژه ها

تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر حبیب آباد، تصفیه خانه فاضلاب شهر نظنز، تصفیه خانه فاضلاب شهری روستای پاشاگی لاهیجان، تصفیه خانه فاضلاب کمپ پارس جنوبی، تصفیه خانه فاضلاب صنایع خوزستان، تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شرکت فولاد خوزستان، تصفیه خانه فاضلاب شهرک شنعتی شماره ۱ بندر عباس و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *