امروزه مساله ی کمبود آب شیرین، یکی از چالشهای جهانی است که تهدید بزرگی برای مسایل اقتصادی، امنیت آب و سلامت محیط زیست می باشد. بازیافت و استفاده مجدد از فاضلاب به یک روند رو به رشد تبدیل شده است که نه تنها خطرات زیست محیطی در نتیجه ی تخلیه پساب به محیط را ندارد بلکه فشار به محیط زیست در نتیجه برداشت زیاد از منابع آبی را کاهش می دهد. از طریق استفاده مجدد پساب، فاضلاب به عنوان یک منبع مضاعف آب محسوب می شود که می تواند به حفظ منابع آب کمک کند. در واقع ZLD یک متد پیشرفته مدیریت تصفیه فاضلاب است و به معنای استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده در صنعت یا دیگر مقاصد شهری (به جز استفاده یا دفع در محیط زیست) می باشد، که تخلیه هرگونه پساب از کارخانه یا محدوده ی تجهیزات را حذف می کند و بیشترین مقدار پساب تصفیه شده برای استفاده مجدد بکار می رود.

این روش برای صنایعی با بارBOD و COD بالا، پساب رنگی، حاوی فلزات، حشره کشها و دیگر مواد خطرناک یا سمی مناسب بوده وشامل اولترافیلتراسیون ، اسمز معکوس ، یونیزاسیون ، تبخیر/تبلور و الکترود جزئی می باشد بطوریکه تمام فاضلاب تصفیه و بازیافت شده، بنابراین در پایان چرخه تصفیه ،هیچ پسابی باقی نخواهد ماند. تصفیه آب ZLD در بسیاری مناطق دنیا مورد نیاز است به ویژه در مناطق کم آب ، نیروگاهها و دیگر مصرف کنندگان آب صنعتی، از پساب تصفیه شده استفاده مجدد می کنند. گاهی تا میزان زیادی (تقریبا تمام) آب تصفیه شده دوباره به سیستم بر می گردد. واحدهای صنعتی مهمی همچون صنایع شکر، دباغ خانه، کاغذ، نساجی، رنگرزی و لبنیات به سیستم ZLD نیاز دارند. لازم به ذکر است که پساب تصفیه شده نه به آبهای زیرزمینی تخلیه می شود و نه برای مقاصد کشاورزی یا باغبانی مورد استفاده قرار می گیرد.
تکنولوژی ZLD به تصفیه خانه ها در استفاده مجدد از آب کمک می کند و در حقیقت مقدار زیادی از زباله مایع را به آب تصفیه شده تبدیل می کند به نحوی که نمک های جامد بدست آمده میتوانند در زمین دفع شوند و یا به عنوان مواد خام برای صنایع شیمیایی استفاده شوند و آب حاصله دوباره وارد چرخه ی مصرف می شود.

استفاده از سیستم ZLD شما را قادر می کند تا :
– به استانداردها و قوانین سخت محیط زیستی دسترسی یابید.
– تصفیه و احیا کردن مواد با ارزش از جریان فاضلاب امکان پذیر شود.
– امکان مدیریت بهتر آب فراهم شود.

انتخاب این سیستم ( ZLD )، نه تنها زمان بیشتری به نیروگاه ها می دهد تا راهکارهایی را برای تجهیزاتشان اجرا کنند ، بلکه تضمین می کند که هیچگونه تغییری برعملکرد سیستم تاثیر نخواهد گذاشت.

تکنولوژی پیشرفته ما در ZLD با تبدیل ضایعات مایع به مواد جامد خشک قابل دفع ، اقدام به حذف آن ها میکند.

شرکت آبنیک تجربه ی بزرگی در استفاده از تکنولوژی پیشرفته برای تصفیه ، راهکارهای مناسبی برای استفاده از ZLD در مناطق خاص پیشنهاد می کند.

اگرچه اجرای ZLD آلودگی آب را کاهش می دهد و منابع آب مورد استفاده را زیاد می کند اما روشی بسیار پر هزینه بوده و نیاز به انرزی زیادی دارد. منابع سیستم ZLD پیشنهادی ما هزینه دفع و تاثیرات محیط زیست را کاهش داده، و حداکثر ارزش اقتصادی احتمالی حاصل از پساب را افزایش می دهد.

صنایع نیرو، پتروشیمی و نفت و گاز دارد و برای رسیدن به استانداردهای صحیح محیط زیستی تخلیه و فراهم کردن تصفیه ی موثر با کمترین هزینه ممکن ،

کاربرد ZLD در تکنولوژی:
آبگیری لجن
فیلتر پرس
سانتیفیوژ
خشک کن غلطکی

در حقیقت ZLD یک راه حل ایده آل برای تصفیه آبهای شور و تخلیه فاضلاب است – یک چرخه ی کامل بسته در شرایطی که پساب به محیط تخلیه نشود و دوباره به چرخه ی تصفیه بازگشت کند و استانداردهای محیط زیستی قابل دسترسی باشند.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع: شرکت تصفیه آب و فاضلاب آبنیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *