3 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 5 5٫00 از 5 Loading...

فاضلاب بیمارستانی، منبع اصلی ایجاد زباله های دارویی و مقادیر زیادی از مواد شیمیایی می باشد که به عنوان میکرو آلاینده های قوی عمل میکنند و تاثیرات کشنده ای بر ماهی ها، خرچنگها و جلبک ها دارند و خطرجدی برای سلامت انسان و محیط زیست محسوب می شوند. مشکلات ناشی ازمواد شیمیایی موجود در فاضلاب بیمارستانی مربوط می شود به گروههای مختلفی از جمله آنتی بیوتیک ها، x ray contrast media ،ضد عفونی کننده ها و داروها. مقادیر کمی ازمواد مختل کننده ی هورمونها نیز همراه با دیگر باقیمانده های دارویی از طریق توالتهای بیمارستانها به سیستم فاضلاب عمومی وارد می شوند. در حقیقت؛ بیمارستانها فاضلابی ترکیبی متشکل از فاضلاب خانگی، فاضلاب صنعتی، فاضلاب ناشی از فعالیت مراکز پزشکی و مراکز درمانی دارای بخش رادیوتراپی (حاوی مقادیر زیادی ترکیبات ازته ناشی از دفع داروهایی با پایه آمینو اسید که در نتیجه ی مقادیر بالای TKN پدیده نیتریفیکاسیون دچار اختلال خواهد شد) و مقادیر بالای فسفر (در نتیجه ی مصرف بیش از حد مواد شوینده) تولید می کنند.

خیلی از ترکیبات شیمیایی و دارویی، حاصل تصفیه ناکافی فاضلاب شهری می باشند چرا که در مقابل تصفیه فاضلاب معمولی مقاومت می کنند.

Ulf Nielsen (محقق فاضلابهای بیمارستانی و مشکلات ناشی ازآنها) نیز در اظهارات خود بیان داشته است که تصفیه خانه های فاضلاب شهری جهت مقابله با زباله های بیولوژیکی و پزشکی طراحی نشده اند به همین دلیل حضور آنها در فاضلاب شهری قابل تشخیص است. این مواد در آبهای سطحی نفوذ کرده، درزنجیره غذایی مداخله می کنند و درنهایت انسان را در معرض بیماری قرار می دهند. اغلب تصفیه خانه های فاضلاب بیمارستانی قدیمی هستند و قادر به تصفیه کامل فاضلاب بیمارستان نمی باشند و باید قبل از تخلیه فاضلاب بیمارستانی برای تصفیه آنها اقدام کرد. اغلب این فاضلاب ها از فاضلاب شهری (WWTPs) تفکیک می شود ودر نهایت پس از تصفیه اولیه، به WWTPs تخلیه شده تا آلایند های آن بطور کاملتری حذف شوند.

برخی پروژه ها

بیمارستان بندر گز، بیمارستان شفا، بیمارستان نواب صفوی، بیمارستان پل دختر، بیمارستان امام حسن مجتبی، بیمارستان مدرس، بیمارستان شهید بهشتی، بیمارستان امام خمینی، بیمارستان عیوض زاده، بیمارستان مدائن، بیمارستان امام سجاد، بیمارستان شریعیتی، بیمارستان فاطمه الزهرا رباط کریم و …

تشخیص منابع اصلی داروهای موجود در فاضلاب، اینکه از بیمارستان ها نشات گرفته اند و یا از استفاده های خانگی، آسان نیست. اما منبع بیمارستانی موادی همچون iodinated X-ray که برای عکسبرداری از بافت نرم کاربرد دارند، کاملا مشهود است. داروهای بدون نسخه عمدتا در بیمارستان ها مصرف می شوند اما در موارد زیادی نیز در فاضلاب های خانگی یافت میشوند. علاوه بر مواد شیمیایی سخت و مقاوم، بیمارستان ها مقدار زیادی عوامل بیماریزای ناخواسته از جمله باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها را به فاضلاب تخلیه می کنند.

Ulf Nielsen اظهار داشته است که فاضلاب بیمارستان ها می تواند تهدید جدی برای انسانها خصوصا کارمندان تصفیه خانه های فاضلاب باشد. در طی بارندگیها و یا سیلابهای شدید، تانکهای موجود در تصفیه خانه ممکن است سرریز شوند و بدین ترتیب عامل ایجاد بیماری برای کارکنان آن منطقه و همچنین آلودگیهای محیط زیستی شوند وحتی در مقادیر کم زندگی جانداران آن منطقه را بطورجدی در معرض خطر قرار دهند. به عنوان مثال مقادیری از استروژنها سبب اختلال جنسیتی در ماهیها میشوند، بعضی از مسکنها برای ماهی قزل آلا سمی هستند، و داروهای روان درمانی بر رفتار ماهیها و پرندگان تاثیر می گذارند.

قوانین تصفیه فاضلاب بیمارستانی

در بسیاری از نقاط جهان استانداردسازی و قوانین تصفیه فاضلاب بیمارستانها هنوز به درستی اجرا نمی شوند.
تا کنون طبق مراحل زیر اقداماتی جهت از بین بردن آلاینده های سمی همچون آنتی بیوتیک ها، سیتوستاتیک ها و هورمون ها انجام شده است:

بیوراکتور غشایی MBR قبل از تصفیه

– اکسیداسیون از طریق ازن

– فرایند اکسیداسیون پیشرفته (O3+H2O2)

– پودر کربن فعال (PAC) و کربن گرانول فعال (GAC)

بر پایه اطلاعات موجود، این شیوه ها می تواند راهی موثر جهت تصفیه فاضلاب بیمارستانی باشد.

بیشتر تمرکز تصفیه فاضلاب بیمارستانی بر جلوگیری از آلودگی آب های زیر زمینی و محل زندگی ریز جانداران است به همین دلیل کیفیت و دقت این تصفیه بسیار بالاست.

شرکت آبنیک واحدهای زیر را جهت تصفیه فاضلاب بیمارستانی پیشنهاد می کند که البته با توجه به شرایط خاص، سیستم ها و فرآیندها تا حدودی تغییر می کنند:

آشغالگیری و دانه گیری به منظور حذف آشغال ها و دانه ها

پمپاژ اولیه به منظور پمپاژ فاضلاب به واحدهای بعدی

تصفیه بیولوژیکی با استفاده از روش هوادهی گسترده، USBF و یا MBBR که میزان آلودگی آلی پساب را کاهش داده و نقش اصلی را در تصفیه فاضلاب به عهده دارد.

مخزن ته نشینی برای ته نشین سازی لجن بصورت ثقلی

مخزن ذخیره ی لجن

کلرزنی جهت ضدعفونی پساب تصفیه شده و از بین بردن باکتری های بیماری زا

بیمارستان ها فاضلابی با مواد و ترکیبات سمی و عفونی تولید می کنند که وارد کردن بدون تصفیه یا با تصفیه ناقص آن به فاضلاب شهری باعث بیماری های عفونی و انگلی در بین مردم خواهد شد.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

بیمارستان ها فاضلابی با مواد و ترکیبات سمی و عفونی تولید می کنند که وارد کردن بدون تصفیه یا با تصفیه ناقص آن به فاضلاب شهری باعث بیماری های عفونی و انگلی در بین مردم خواهد شد. در یک تحقیق، جمعیت باکتری های موجود در فاضلاب خام ورودی به تصفیه خانه بیمارستان ۳۰۰ هزار عدد در ۱۰۰ میلی لیتر شمارش شده در حالی که این مقدار در فاضلاب خام شهری در حدود ۱۰۰ میلیون باکتری در ۱۰۰ میلی لیتر گزارش شده است.

بنابراین استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی برای تمام بیمارستان ها ضروری است. شرکت آبنیک با دانش و تجربه خود طی ۳۳ سال گذشته و با اجرای ده ها پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی می تواند راهکارهای اجرایی جهت ساخت و طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی به بیمارستان ها ارائه دهد. از آخرین پروژه های آبنیک به روز رسانی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان فاطمه الزهرا رباط کریم تهران است.

فرآیندهای تصفیه فاضلابی که در پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی به کار می رود با راندمان بالای ۹۵ درصد فاضلاب را تصفیه کرده و قابلیت تخلیه جهت مصارف کشاورزی و فضای سبز، تخلیه به چاه و آبهای سطحی را دارا می باشد.

استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی آبنیک برای بیمارستان های با ظرفیت تولید ۲۰۰ متر مکعب در شبانه روز استفاده از پکیج های پیش ساخته فلزی دارای مزایای فنی و اقتصادی می باشد و برای ظرفیت های بالاتر استفاده از مخازن بتنی توصیه می شود.
طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی به نوع آلاینده ها و میزان BOD و COD آن بر می گردد و نیازمند تجربه، مهارت، تیم طراحی حرفه ای، تیم اجرایی زبده و مطلع از تمامی ضوابط و مقررات قانونی و … دارد تا خروجی پکیج تصفیه فاضلاب با استانداردهای قانونی وزارت بهداشت طابقت داشته باشد. شرکت آبنیک با بیش از سه دهه فعالیت ارزشمند دارای تجربه کافی در ارائه پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی است.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی
منبع: شرکت تصفیه آب و فاضلاب آبنیک

2 پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود کاربر گرامی
   فرآیند داخلی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی مدنظر شماست؟ در اسرع وقت تعدادی عکس بارگزاری خواهد شد.
   سپاس از همراهی شما

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *