1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5 5٫00 از 5 Loading...

آلاینده های مضر که باید از فاضلاب حذف شوند، شامل پاتوژنها، نوترینتها و مواد شیمیایی از جمله هورمون ها و داروها هستند. تبدیل فاضلاب به مواد بی خطر قبل از تماس با محیط زیست و انسان از ضروریات است. بیشترین نگرانی انسان در رابطه با فاضلاب شهری به مساله ی میکرو ارگانیسم های بیماریزا مربوط می شود و البته خطرات متحمل بر محیط زیست نیز غیر قابل انکار است. این فاضلاب ها شامل مقدار زیادی نوترینت (که آب های سطحی را آلوده می کنند) و مواد دارویی خطرناک (که سبب تغییرات بیولوژیکی ارگانیسم های زنده ی موجود در آب میشوند) هستند.

فاضلاب شهری شامل آلاینده های مدفوعی انسان بعلاوه ی هرآنچه که توسط مردم به راه آبها ریخته شوند میباشد و همچنین مواد شیمیایی حاصل از تجهیزات صنعتی و اقتصادی، صابون و مواد حاصل ازحمام ها، شستشوی لباس و ظرف و حتی گاهی روغن، حشره کش ها و نشتاب لوله های فاضلاب. فاضلاب خانگی و در نهایت شهری حاوی مقادیر زیادی باکتریهای E. coli و همچنین پروتوزوآها و ویروس ها میباشد.

برخی از پروژه ها

شرکت ملی مسکن، شهرک اکباتان، آب و فاضلاب اذربایجان غربی، شهرک توحید- فرودگاه مهرآباد و …

از دیگر عناصر موجود در فاضلاب خانگی و شهری، نوترینت های اصلی شامل نیتروزن آلی و غیر آلی، و فسفر هستند که از اجزای اصلی غذاها هستند و حاصل متابولیسم سلولی و متابولیسم و کاتابولیسم پروتئین هستند. محصولات نیتروژن می توانند در اشکال آمونیاک، اسید آمینه ها، نیترات، نیتریت، و یا مولکولهای بسیار پیچیده دیده شوند. فسفر موجود نیز اغلب به شکل فسفات است.

تصفیه فاضلاب شهری

بطور کلی تصفیه فاضلاب شهری بر اساس سه درجه بندی، اولیه، ثانویه و ثالثیه، انجام می شود که حدود ۳۰% از BOD را حذف می کند. در تصفیه مقدماتی یا اولیه، ذرات بزرگتر از طریق آشغالگیر، دانه گیر و حوض ته نشینی اولیه جدا می شوند. در حالیکه در تصفیه ثانویه میکروارگانیسمها مسئول تجزیه مواد آلی هستند وتولید متان، دی اکسید کربن و مایعات و جامدات بی اثر می کنند. لجن حاصل از حوض ته نشینی ثانویه با غلظت بالای مواد آلی به واحد هوادهی تصفیه بازگردانده می شوند تا در تجزیه و هضم فاضلاب نقش بسزایی اجرا کند. در تصفیه ثالثیه، جامدات باقی مانده از ته نشینی ثانویه و ترکیبات آلی معدنی توسط گندزدایی و یا فیلتراسیون حذف می شوند.
حذف فسفر و ازت بیشتر مد نظر می باشد.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع : شرکت آبنیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *