2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5 5٫00 از 5 Loading...

متاسفانه کارخانه های صنعتی به دلایل متعدد بدون آگاهی از خطرات ناشی از عدم تصفیه پساب صنعتی خود یا تصفیه آن با روش های قدیمی، آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست انسانی و گیاهی وارد می کنند بنابراین کارخانه های صنعتی باید اهمیت زیادی به تصفیه فاضلاب خود بدهند قبل از اینکه پساب و یا فاضلاب را تخلیه کنند.
خطرات ناشی ازعدم تصفیه فاضلاب یا تصفیه با روش های قدیمی عبارتند از:

۱- ذرات معلق: با ته نشین شدن این ذرات فیزیکی ، مسیر رودخانه ها و کانالها را مسدود می شود.
۲- ارگانیک های زیست تخریب پذیر:این ارگانیک ها می توانند میکروارگانیسم های مورد نیاز بدن را تامین کنند. میکرو ارگانیسم ها نیز با اکسیژن آب ترکیب می شوند تا به تولید ۳- باکتر های بیماری زا و دیگر بیماری هایی که عامل اصلی آن ارگانیسم ها هستند: این بیماری ها بسیار مرتبط با آب آشامیدنی یا آبی است که مردم به طور مستقیم از آن استفاده میکنند.
۴- مواد مغذی شامل نیترات و فسفات: این مواد می توانند موجب رویش جلبک های رونده ای شوند که یکی از عوامل به وجود آمدن ارگانیک زیست تخریب پذیر است و باعث مختل ساختن فرایند تصفیه فاضلاب صنعتی و شیمیایی toxic می گردد.

برخی از پروژه ها

تصفیه خانه شهرک صنعتی بابل کنار، تصفیه خانه شهرک صنعتی آمل، کارخانه پشم بافی شرق، شهرک صنعتی استان گیلان، کارخانه دخانیات سورک، صنایع مهمات سازی حدید، کارخانه ماء الشعیر سازی نم نم، کارخانه کولر سازی ایران و …

به طور کل، تصفیه ی فاضلاب به سه مرحله اولیه، ثانویه و پیشرفته طبقه بندی می گردند.
تصفیه ی اولیه:
این مرحله اولین مرحله از تصفیه فاضلاب است که جهت از بین بردن ناخالصی ها، جامدات معلق و شناور در فاضلاب شهری به کار می رود. همچنین در این مرحله غربال گری اجسام جامد و ته نشین شده آب نیز انجام می گردد. با توجه به اینکه این مرحله به روند فرایند ته نشینی آب سرعت می بخشد تصفیه ی مکانیکی نیز نامیده شده است. این مرحله از تصفیه BOD موجود در آب فاضلاب را %۳۰-۲۰ وجامدات معلق را %۶۰-۵۰ کاهش می دهد.
در خیلی از کشورهای در حال توسعه ،کارخانه های مجهز به تصفیه فاضلاب فعالیت خود را با اولین مرحله تصفیه آب Primary Treatment شروع کردند و با گذر زمان و میزان منابع و نیازشان به تصفیه، کارخانه را مجهز ساختند .
تصفیه ی ثانویه:
در این مرحله محلول های ارگانیک موجود در تصفیه ی اولیه از بین می روند. این مرحله راهی برای تغذیه میکروب ها از ارگانیک و تبدیل آن به دی اکسید کربن، آب و انرژی برای رشد و تولید مثل خود می باشد. این فرایند بیولوژیکال به وسیله تانک های مناسبی ته نشین می گردد تا جامدات معلق بیشتری را از بین ببرد. در این مرحله%۸۵ از ذرات معلق و BOD از بین می روند.
مرحله سوم تصفیه (پیشرفته):
به زبانی ساده این مرحله از تصفیه مرحله دوم را کامل می کند. همچنین در این مرحله بیش از %۹۹ از ناخالصی های موجود در فاضلاب شهری و پساب آب آشامیدنی از بین می روند.

تغییر و تحول در تصفیه ثانویه به سومین مرحله از تصفیه تکامل می بخشد و فسفر و نیتروژن اضافی آب نیز در این مرحله از بین می رود.

روند ضدعفونی کردن معمولا با کلر وقبل از اینکه فاضلاب تخلیه بشود انجام می شود. با این حال تعدادی از مسوولین محیط زیست نگران معضلات باقیمانده کلر در فاضلاب ها هستند و از این رو تلاش به حذف آن دارند. در کارخانه ها، کلر به عنوان ضدعفونی کننده آب استفاده می شود ولی به خاطر هزینه بالای کلر و اثر مادون بنفش از آن کمتر استفاده می شود و به همین دلیل آب تصفیه شده کاملا تمیز نیست و یا گاهی عاری از ذرات است. شرکت آبنیک با توجه به تجربه ۳۳ ساله ، روش های تصفیه فاضلاب صنعتی روز دنیا را در پروژه های خود پیاده سازی کرده و این اطمینان را به صاحبان صنایع می دهد که آب تصفیه شده برای برگشت و استفاده مجدد، هزینه های آنها را بشدت کاهش خواهد داد. مزیت ما طراحی تصفیه خانه های صنعتی در کمترین فضا و با پایین ترین هزینه می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یک سازه فلزی یا بتنی است که با توجه به ظرفیت دبی فاضلاب از فلزی یا بتنی آن استفاده می شود. در شرکت آبنیک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برا کلیه صنایع به طور مثال لبنی، قند و شکر، روغن و … ساخته شده است و فرآیندهای تصفیه متفاوتی با توجه به نوع فاضلاب در آن به کار رفته است از جمله فرآیند USBF یا SBR و …پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می تواند تا ۹۵ درصد فاضلاب را تصفیه کرده و آب بدست آمده به راحتی برای فضای سبز استفاده شود بدون اینکه هیچ آلودگی به آب های زیر زمینی وارد شود و خوشبختانه در پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی آبنیک با روش USBF فسفر و نیترات نیز از فاضلاب حذف می شوند. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بصورت پیش ساخته در کارگاه های آبنیک ساخته می شود و به راحتی به محل پروژه حمل می شود و اپراتورهای شرکت بعد از نصب و راه اندازی پکیج ها راهبری آن را بدست اپراتور مسئول در محل با آموزش کامل تحویل می دهند.
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برای صنایع کوچک و متوسط بهترین گزینه هستند چون هزینه ساخت و تعمیر و نگهداری پایینی دارند و همه نوع صنایع می توانند از آن استفاده کنند. کارخانه ها و کارگاههایی که در شهرک های صنعتی قرار دارند نیاز به یک پیش تصفیه داشته تا بتوانند فاضلاب خروجی خود را به تصفیه خانه اصلی شهرک واریز کنند ولی هزینه هایی که در سال های آینده به علت کم آبی به صنایع وارد می شود توجیه کننده داشتن یک پکیج تصفیه فاضلاب برای هر یک از کارخانه ها و کارگاهها به طور جداگانه هست.

گردآورنده : خانم مهندس ویدا الوانی

منبع : شرکت آبنیک

4 پاسخ
 1. taheri
  taheri says:

  سلام
  طراحی و اجرا پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بطور کامل توسط شرکت آبنیک انجام میشه؟!

  پاسخ دادن
  • admin
   admin says:

   درود کابر گرامی
   شرکت آبنیک کار طراحی، ساخت، اجرا و بهره برداری کلیه پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی را انجام می دهد.
   طراحی در دفتر فنی توسط مهندسین باتجربه انجام می شود.
   ساخت در کارگاه های آبنیک انجام می شود.
   اجرا بلافاصله بعد از تایید کارفرما توسط مهندسان آبنیک انجام می شود
   بهره برداری با نظر کارفرما و طبق قرار داد در کلیه پروژه ها انجام می شود.

   پاسخ دادن
 2. رضایی
  رضایی says:

  درود
  محل تولید دام و طیور مربوط به خدمات تصفیه فاضلاب صنعتی میشه؟ برای استفاده از پکیج مناسب لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
  • admin
   admin says:

   درود کاربر گرامی
   فاضلاب دامداری ها به علت بالا بودن بار آلودگی جزء فاضلاب صنعتی است که اطلاعات لازم در مورد تصفیه فاضلاب دامداری را میتوانید از لینک آن مطالعه بفرمایید.
   از همراهی شما سپاسگزاریم.

   پاسخ دادن

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *