تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها

مدفوع، ادرار، چربی، خون و محتویات شکم و روده حیوانات که حاصل کشتار آنهاست را فاضلاب کشتارگاه می گویند. فاضلاب کشتارگاها بسیار آلوده کننده محیط زیست بوده و تهدید جدی برای سلامت انسانهاست. به ازای ذبح هر حیوان با توجه به نوع آن ( گاو، گوسفند، مرغ) و فرآیند مورد استفاده برای ذبح، آب مصرفی در کشتارگاه تعیین می شود که بین ۱ تا ۸/۳ متر مکعب می باشد. متوسط فاضلاب تولیدی در کشتارگاه های صنعتی بین ۴/۰ تا ۱/۳ مترمکعب گزارش شده است. متاسفانه فاضلاب کشتارگاه که حاوی مواد آلی محلول و نامحلول زیادی هستند بدون حتی پیش تصفیه به فاضلاب شهری ریخته می شوند. روشهای معمول برای تصفیه فاضلاب کشتارگاهها، تصفیه بی هوازی می باشد.

روش های تصفیه فاضلاب کشتارگاه

روش های فیزیکی

۱- استفاده از پنجره های آهنی برای جلوگیری از ورود فضولات درشت
۲- دستگاه چربی گیر
۳- ته نشینی اولیه

روش های شیمیایی

۱- استفاده از استات فریک ۱ یا ۲ کیلوگرم در هر متر مکعب

۲- استفاده از پرمنگنات یا کلر و آهک برای بی بو کردن فاضلاب

صنایع گوشت مصرف آب زیادی دارند و اگر این واحدها تصفیه فاضلاب نداشته باشند ورود این حجم از فاضلاب به محیط زیست خطرات جبران ناپذیری برای محیط زیست خواهد داشت و باعث شیوع بیماری های زیادی خواهد شد. برای تعیین مسزان آلودگی فاضلاب از واحد BOD استفاده می شود که میزان مواد آلی در فاضلاب را نشان می دهد. BOD صنایع گوشت از جمله کشتارگاه ها در حدود ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم در لیتر می باشد که در مقابل فاضلاب انسانی (۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در لیتر) بسیار بالاست. برای بیان ساده تر از این موضوع می توان گفت به ازای ۵۰۰ کیلو گوشت تولیدی یک کشتارگاه ۵۰۰۰ لیتر فاضلاب با BOD در حدود ۱۵۰۰ میلی گرم در لیتر تولید می شود.

برخی از پروژه ها

واحد تصفیه فاضلاب کشتارگاه بروجرد، واحد تصفیه فاضلاب کشتارگاه بیرجند

تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها دارای ۲ مرحله میباشد

تصفیه مقدماتی :

با استفاده از پنجره آهنی که حکم غربال را دارد مواد جامد (پوست، پشم، استخوان) گرفته می شود سپس در یک حوضچه چربی موجود برروی سطح فاضلاب گرفته می شود. در این مرحله ۹۰ درصد چربی، ۶۵ درصد مواد جامد و ۳۵ درصد BOD کاهش می یابد.

تصفیه ثانویه :

انتخاب روش تصفیه فاضلاب کشتارگاه در هزینه ساخت کشتارگاه تاثیر میگذارد.

۱- روش بی هوازی

در این روش BOD تا ۸۰ درصد کاهش می یابد و به دلیل تولید گاز متان می توان دمای فاضلاب را به دمای ۵/۳۲ رسانید که راندمان تصفیه افزایش یابد و همچنین حوضچه هایی با عمق ۹/۰ تا ۲/۱ متر ساخته می شود که بار آلی ورودی ۱/۹ تا ۳/۷ کیلو گرم به ازای هر هکتار سطح حوضچه می باشد.
۲- روش هوازی
در این روش از بلوئر هوادهی استفاده می شود و از این طریق تصفیه فاضلاب سرعت بیشتری پیدا می کند. این روش برای فاضلاب های انسانی بسیار استفاده می شود ولی برای فاضلاب کشتارگاه ها به دلیل هزینه های زیاد آن پیشنهاد نمی شود.

منبع: تصفیه فاضلاب آبنیک

جدول استاندارد خروجی فاضلاب ها برای تعدادی از آلاينده های مهم بر حسب mg/L
پارامترتخلیه به آبهای سطحیتخلیه به چاه جاذبمصارف کشاورزی و آبیاری
BOD(50)30(50)30100
COD(100)60(100)60200
TSS40100
چربی و روغن101010
PH8/5-6/55-96/5-8/5
حداقل اکسیژن محلول22
کلی فرم گوارشی400(تعداد در ۱۰۰ میلی لیتر)400400
کل کلی فرم ها100010001000
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *