فاضلاب صنعتی چیست؟

فاضلاب، آبی است که در اثر مصارف گوناگون و ورود مواد خارجی تغییر یافته و غیر قابل مصرف می باشد. فاضلاب های صنعتی از خطرناکترین فاضلاب هاست که ناشی از فعالیت های صنعتی و یا از منابع صنعتی در مراحل مختلف تولید بوجود آمده است. تقریبا همه صنایع بدون آب قادر به ادامه تولید نمی باشند بنابراین پساب فرآیند تولید باید بنحو مناسب تصفیه و دفع شود.
نوع و میزان مواد شیمیایی موجود در فاضلاب صنایع مختلف متفاوت است و بستگی به نوع صنعت دارد مثلا در صنایع فلزی دارای مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس، نقره، کادمیوم، جیوه، نیل و کروم هست که از خطرناکترین آلاینده ها می باشند که باعث شیوع بیماری هایی چون سرطان می شوند و اثرات ژنتیکی مخربی بر نسل های آینده دارد. یا در صنایع لبنیات، چربی های محلول درآب ناشی از شستشو در فرآیندها وارد فاضلاب شده و باید با روشهای خاصی جداسازی و حدف شوند که در شرکت آبنیک با توجه به سه دهه تجربه ارزشمند، طراحی و اجرای این روشها به سادگی انجام می شود. در آنالیز کیفی فاضلاب های صنعتی باید میزان مواد آلی آلوده کننده اندازه گیری شوند که از طریق مقادیر BOD و COD قابل تشخیص است.

جدول زیر یک دسته بندی کلی را نشان می دهد:
COD
(mg/l)
BODs
(mg/l)
غلضت فاضلاب
400 یا کمتر200 یا کمتررقیق
600300متوسط
1000500غلیظ
1500 یا بیشتر750 یا بیشترخیلی غلیظ

تنها آلودگی های متداول اشاره شده آلوده کننده فاضلاب های صنعتی نیستند بلکه بسیاری از ترکیبات خطرناکتر دیگر وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند. بنابراین انجام آنالیز کیفی اولین گام در تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد که با این کار نوع آلودگی مشخص می شود بعد از آن سیستم تصفیه فاضلاب متناسب با نوع آلودگی بر مینای سه روش کلی تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه بیولوژیکی طراحی و اجرا می شود.

میزان مواد آلی در فاضلاب ها

به علت وجود مقدار زیادی مواد آلی در فاضلاب های صنعتی تخلیه آن به آب های معمولی، آنها را به سرعت آلوده می کند. زندگی ماهی ها و آبزیان بستگی به میزان اکسیژن موجود در آب دارد. در یک آب معمولی غلظت اکسیژن محلول نباید کمتر از ۵ میلی گرم در لیتر باشد و در صورتی که مقدار اکسیژن محلول در آب کمتر از حداقل مجاز باشد آن آب، آلوده تلقی می گردد. وجود مواد آلی در آب، موجب مصرف و کاهش میزان اکسیژن محلول می شود. اجازه دهید یک مثال بزنم همانطور که میدانید اکثر ترکیبات آلی موجود در آب دارای کربن هستند و در واکنش کربن با اکسیژن، دی اکسید کربن آزاد می شود به ازاء ۱۲ گرم کربن، ۳۲ گرم اکسیژن مصرف می شود اگر فرضا مقداری روغن حاوی ۱۲ گرم کربن باشد در آب ریخته شود این مقدار روغن در حدود ۳۵۵۵ لیتر را فاقد اکسیژن کرده و ان را کاملا آلوده می کند.
شرکت آبنیک با بیش از سه دهه تجربه در تصفیه فاضلاب صنایع، مفتخر به اجرای تصفیه خانه های بزرگ صنعتی از جمله تصفیه خانه صنعتی آمل و پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی که برای صنایع کوچک بسیار مقرون بصرفه می باشد.

منبع: تصفیه فاضلاب آبنیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *